Katedra Prawa Prywatnego
Kierownik Katedry:
dr hab. Mariusz Wieczorek, prof. UTH Rad.
e-mail: m.wieczorek@uthrad.pl
tel. +48 48 361 7428
pokój 132a
W Katedrze zatrudnionych jest obecnie 5 osób w tym: profesor UTH Radom ( dr hab. Mariusz Wieczorek), czterech adiunktów (dr Małgorzata Pracka, dr Beata Wieczerzyńska, dr Dorota Stolarek, dr Tomasz Dąbrowski). Pracownicy Katedry łączą doświadczenie naukowo-dydaktyczne z doświadczeniem praktycznym, jako że, z jednym wyjątkiem, obok aktywnej działalności badawczej są osobami wykonującymi zawody prawnicze.
Pracownicy Katedry Prawa Prywatnego prowadzą badania naukowe w obszarze szeroko pojętego prawa prywatnego, w tym m.in. w zakresie:
- Prawa cywilnego,
- Prawa handlowego,
- Prawa spółdzielczego,
- Prawa pracy.
Wynikiem prowadzonych w Katedrze badań naukowych są publikacje pracowników w postaci monografii, rozdziałów w monografiach oraz artykułów naukowych. Pracownicy Katedry są nie tylko członkami komitetów naukowych i organizacyjnych konferencji naukowych organizowanych lub współorganizowanych przez UTH Radom, (np. poświęconych prawu medycznemu czy konferencji w ramach „Radomskich Spotkań Prawników”) ale biorą czynny udział w konferencjach ogólnopolskich i międzynarodowych odbywających się w innych szkołach wyższych oraz instytucjach badawczych. Uczestniczą również w programach współpracy międzynarodowej (ERASMUS plus) prowadzają zajęcia dydaktyczne za granicą, odbywają tam staż naukowe i publikują.
Na podkreślenie zasługuje aktywna współpraca osób tworzących Katedrę Prawa Prywatnego z otoczeniem instytucjonalnym, którą potwierdzają sporządzane przez pracowników Katedry Prawa Prywatnego opinie i raporty zamawianych przez instytucje publiczne i prywatne.
Przy Katedrze Prawa Prywatnego działa Koło Naukowe Studentów Prawa „Sapere Aude”, którego opiekunem naukowym jest dr Tomasz Dąbrowski.
Pracownicy
Doktor habilitowany nauk prawnych. Zainteresowania naukowe koncentrują się na problemach związanych z prawnymi podstawami zatrudnienia, ze szczególnym uwzględnieniem stosunków służbowych oraz zabezpieczeniem społecznym; autor kilkudziesięciu opracowań z tego zakresu.
Posiada bogate doświadczenie dydaktyczne wynikające z prowadzenia zajęć związanych z obszarem zainteresowań naukowych na studiach licencjackich, studiach drugiego stopnia oraz studiów podyplomowych. Wykłada również w Hochschule für öffentliche Verwaltung w Kehl (Niemcy). Promotor ponad stu prac dyplomowych: licencjackich, magisterskich oraz prac przygotowywanych przez słuchaczy studiów podyplomowych.
W latach 2005 –2007 prezes Stowarzyszenia „Nauka, Edukacja, Rozwój” w Ostrowu Świętokrzyskim. Od 2008 do 2012 członek Rady Wydziału Ekonomicznego UTH Radom.
Autor programu studiów o profilu praktycznym na kierunku “Prawo” (studia jednolite magisterskie) oraz “Prawo w działalności gospodarczej” (studia pierwszego stopnia) prowadzonych przez Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. K. Pułaskiego w Radomiu. Autor programu studiów podyplomowych “Prawo pracy i Ubezpieczeń Społecznych” prowadzonych w Wyższej Szkole Administracji Publicznej w Kielcach.
Członek Polskiego Stowarzyszenia Ubezpieczeń Społecznych; od 2011r. zastępca przewodniczącej Oddziału PSUS w Radomiu.
Ekspert Związku Zawodowego Strażaków „Florian”.
Zastępca redaktora naczelnego kwartalnika „Studia Ekonomiczne, Prawne i Administracyjne” Wydawanego przez Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. K. Pułaskiego w Radomiu,
Członek kolegium redakcyjnego „Rocznika Administracji Publicznej” wydawanego przez Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie.
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (mgr administracji – 2004 r., mgr prawa 2006 r.). Ukończone studia podyplomowe: kierunek rachunkowość 2004 r., kierunek Zarządzanie w administracji publicznej 2006 r., kierunek Audyt i Kontrola Wewnętrzna 2008 r. W 2013 r. uzyskał tytuł dr nauk prawnych. W czerwcu 2013 r. otrzymał Nagrodę II Stopnia za pracę doktorską w kategorii prac habilitacyjnych i doktorskich w IX Edycji Konkursu na Najlepszą Pracę Badawczą z Zakresu Spółdzielczości, przyznaną przez Krajową Radę Spółdzielczą w Warszawie. Wykonuje czynnie zawód radcy prawnego.Zainteresowania naukowe koncentrują się na problematyce związanej z prawem prywatnym i publicznym. W szczególności z prawem spółdzielczym, z prawem cywilnym, z postępowaniem cywilnym, z prawem spółek handlowych, a także z prawem medycznym i administracyjnym postępowaniem egzekucyjnym. Dorobek naukowy obejmuje łącznie kilkadziesiąt pozycji. Za dorobek naukowy z zakresu prawa spółdzielczego w roku 2015 i w roku 2017 otrzymał Nagrody II Stopnia w kategorii prac badawczych w XII Edycji Konkursu na Najlepszą Pracę Badawczą z Zakresu Spółdzielczości przyznawane przez Krajowa Radę Spółdzielczą w Warszawie. W roku 2017 otrzymał Nagrodę II Stopnia za osiągnięcia organizacyjne na rzecz Uniwersytetu Technologiczno- Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu.Na dorobek dydaktyczny składa się zaś m.in.: prowadzenie zajęć na studiach pierwszego i drugiego stopnia, a także na jednolitych studiach magisterskich. Promowanie i recenzowanie ponad 50 prac licencjackich i magisterskich, wykonywanie ekspertyz oraz opracowań na zamówienia organów władzy publicznej, samorządu terytorialnego, podmiotów realizujących zadania publiczne i przedsiębiorców. Prowadzone zajęcia: prawo spółdzielcze, postępowanie cywilne, prawo cywilne – zobowiązania, profesje prawnicze, pisma procesowe w administracji, prawo medyczne, umowy w obrocie gospodarczym.
Urodzona 27.09.1972 r. w Radomiu. W 1996 roku ukończyła z wynikiem bardzo dobrym Wyższą Szkołę Inżynierską im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu – Wydział Ekonomiczny – kierunek Finanse i Bankowość, przedkładając pracę magisterską na temat „Formy płatności w obrocie międzynarodowym realizowane przez banki komercyjne na przykładzie Powszechnego Banku Kredytowego SA w Warszawie I Oddział w Radomiu.” W 1999 roku ukończyła, także z wynikiem bardzo dobrym, studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji UMCS w Lublinie, przedkładając pracę magisterską na temat „Przestępstwo znęcania się w świetle art. 207 kodeksu karnego.” W 2012 roku na Wydziale Prawa i Administracji UMCS w Lublinie obroniła rozprawę doktorską przygotowaną pod kierunkiem prof. dra hab. Mariana Zdyba na temat „Podstawowe sfery publicznoprawnych ograniczeń w zakresie korzystania i rozporządzania własnością nieruchomości”. Od 2005 roku piastuje stanowisko Dyrektora Wydziału Zarządzania Nieruchomościami Urzędu Miejskiego w Radomiu, zajmując się tematyką związaną z gospodarowaniem nieruchomościami publicznymi. W zakresie jej zainteresowań znajdują się zagadnienia dotyczące problematyki prawnej nieruchomości, ze szczególnym uwzględnieniem administracyjnoprawnych instrumentów wpływających na obrót nieruchomościami. Jest autorem publikacji naukowych z zakresu postępowania wywłaszczeniowego i instytucji prawa użytkowania wieczystego.
Urodzona 6 lutego 1981 r. w Krakowie, nazwisko rodowe Ciuła. W latach 1996-2000 uczęszczała do Liceum Ogólnokształcącego PP. Prezentek w Krakowie, gdzie złożyła egzamin maturalny. W 2000 r. podjęła studia na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II na kierunku Prawo. W 2005 r. uzyskała tytuł zawodowy magistra na podstawie pracy magisterskiej nt. Przesłanki rozwodu w prawie rzymskim i w polskim prawie rodzinnym.
W dniu 28 lutego 2011 r. odbyła się publiczna obrona przygotowanej przez nią rozprawy doktorskiej. Promotorem pracy, zatytułowanej Adultera w świetle lex Iulia de adulteriis coërcendis, był ks. prof. dr hab. Antoni Dębiński (KUL), zaś recenzentami prof. dr hab. Maria Zabłocka (UW) i dr hab. Marzena Hanna Dyjakowska (KUL). Dnia 15 marca 2011 r., decyzją Rady Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, został jej nadany stopień naukowy doktora nauk prawnych. Jest autorką publikacji naukowych z zakresu prawa rzymskiego i prawa obowiązującego (procedura cywilna/prawo rodzinne). Obecnie zainteresowania naukowe koncentruje na prawie cywilnym procesowym i materialnym, w szczególności zajmują ją kwestie związane z rozwodem, separacją, małżeńskim prawem majątkowym, alimentacją, władzą rodzicielską, kontaktami z dzieckiem (aspekty formalne i materialne). Bierze udział w międzynarodowych i krajowych wydarzeniach naukowych. Posiada wieloletnie doświadczenie dydaktyczne – od 2006 r. do 2018 r. była związana z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II; wykładała procedurę cywilną, prawo rodzinne, prawo rzymskie; wypromowała 23 prace magisterskie. Jest członkiem Izby Adwokackiej w Radomiu; prowadzi własną praktykę adwokacką – specjalizuje się w sprawach rodzinnych i majątkowych.
- WYKAZ PUBLIKACJI
- ORCID
Ukończona Uczelnia/e: absolwentka kierunku prawo na WPiA Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie; ukończyła Studium Zarządzania i Biznesu przy I Katedrze Ekonomii Uniwersytetu Jagiellońskiego, ukończyła Podyplomowe Studia Menadżerskie na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku Zarządzanie i Ewaluacja Projektów oraz Studium Ochrony Konkurencji w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk; Uzyskane stopnie naukowe: doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie: ekonomia. Zainteresowania badawcze: zainteresowania naukowe koncentrują się na efektywności postępowań restrukturyzacyjnych i upadłościowych przedsiębiorców jak również antykonkurencyjnych aspektach koncentracji przedsiębiorców w kontekście postępowania upadłościowego (w tym doktryna failing firm defence). Zainteresowania dydaktyczne: prowadzi wykłady i konwersatoria z prawa gospodarczego Polski i UE, zamówień publicznych, prawa ochrony konkurencji, prawa spółek handlowych, prawa restrukturyzacyjnego i upadłościowego. Inne osiągnięcia: opiekunka i organizatorka praktyk studenckich na kierunku Administracja, członek Komisji do spraw oceny efektów kształcenia na WNEiP. Posiada praktyczne doświadczenie zawodowe w Inspekcji Handlowej – Inspektorat w Radomiu, oraz Biurze Obrotu Wierzytelnościami Banku Energetyki w Radomiu; pełniła funkcję Przewodniczącej Rady Nadzorczej Powiatowego Centrum Medycznego sp.zo.o. w Grójcu z całościowym kapitałem Powiatu Grójeckiego; Ekspert w Centrum Doradztwa Administracyjno – Biznesowego CEDAB Radomiu. Pomysłodawczyni, autorka programu kształcenia i Kierownik Projektu – utworzenie i prowadzenie studiów podyplomowych dla kadry zarządzającej podmiotami leczniczymi „Zdrowe Zarządzanie”- – II edycje studiów, 100 słuchaczy; Uczestniczka projektu stażowego pn. „Z duchem czasu – transfer innowacji na Mazowszu”, którego rezultatem było wzbogacenie oferty wybranego przedsiębiorcy o innowacyjny produkt.