Historia Wydziału
POCZĄTKI NAUK PRAWNYCH….
W 1991 roku w ramach Instytutu Nauk Społecznych powstał Zakład Prawa. Jego twórcą i pierwszym kierownikiem został dr Zbigniew Markwart. W roku 1993 został uruchomiony kierunek Administracja, studia I stopnia. Rok później Zakład Prawa przekształcono w Katedrę Prawa. Kierownikiem nowo powstałej Katedry został dr hab. Stanisław Grobel, prof. nadzw. W 1994 roku, we współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, powstała grupa zamiejscowa Wydziału Prawa i Administracji UMCS, w której od roku akademickiego 1994/95 prowadzone były studia jednolite magisterskie na kierunku Prawo. Od r. a. 2002/03 do 2007 r. we współpracy z lubelską uczelnią powstały również uzupełniające studia magisterskie na kierunku Administracja, kształcąc każdego roku blisko 1600 studentów.
Od semestru letniego roku akademickiego 2010/2011, na kierunku Administracja zostały uruchomione studia uzupełniające magisterskie, prowadzone już wyłącznie przez radomską Uczelnię. W 2012 r. na funkcję Kierownika Katedry Prawa został ponownie powołany doc. dr Zbigniew Markwart, który pracami Katedry kierował do 1 listopada 2015 r. W tym tez okresie Pracownicy katedry podjęli prace nad przygotowaniem programów i uruchomieniem obok Administracji studiów prawniczych
NOWE KIERUNKI STUDIÓW ORAZ ZMIANY STRUKTURALNE…
Od 1 października 2014 r. został uruchomiony kierunek studiów Prawo w działalności gospodarczej, studia I stopnia o profilu praktycznym. Kierunek od samego początku uruchomienia cieszył się dużym zainteresowaniem. Staraniami pracowników Katedry, od 1 października 2015 r. został uruchomiony kierunek studiów Prawo, studia jednolite magisterskie o profilu praktycznym. Wiązało się to z poszerzeniem kadry naukowo-dydaktycznej. W dniu 1 listopada 2015 r. na Kierownika Katedry Prawa została powołana dr hab. Helena Kisilowska, prof. UTH. Dynamiczny rozwój Katedry przyczynił się także do zmiany jej struktury organizacyjnej. Zostały utworzone: Zakład Nauk o Państwie i Prawie (kierownikiem został doc. dr Zbigniew Markwart); Zakład Prawa Publicznego (kierownikiem została dr hab. Joanna Smarż, prof. UTH); Zakład Prawa Prywatnego i Gospodarczego (kierownikiem został dr hab. Stanisław Grobel, prof. UTH).

WYDZIAŁ NAUK EKONOMICZNYCH I PRAWNYCH…
Staraniami Pracowników i Studentów kierunków Prawo, Administracja i Prawo w działalności gospodarczej z dniem 1 kwietnia 2016 r. Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu, zmienił nazwę na Wydział Nauk Ekonomicznych i Prawnych. Podkreśliło to pozycję nauk prawnych w strukturze Wydziału.
AKTYWNOŚĆ STUDENCKA…
Przy Katedrze Prawa działają aktywnie trzy koła naukowe:
- Administratywistów „SKAUTH” – opiekunem koła jest ks. dr hab. Sławomir Fundowicz;
- Prawników „Sapere Aude” – opiekunem jest dr Tomasz Dąbrowski;
- Prawa Konstytucyjnego „Pro Bono” – opiekunem jest dr hab. Sławomir Patyra;
- Klinika Prawa – opiekunem jest dr Mirosław Kopeć.
Aktywność studencka wyraża się m.in. w organizacji konferencji naukowych, udziale w zespołowych programach badawczych. Działalność ta została uznana przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który na przełomie ostatnich pięciu latach przyznał łącznie 21 stypendiów za wybitne osiągnięcia w nauce. Ponadto studenci UTH zdobyli 4-krotnie wyróżnienia w konkursie Studencki Nobel.
OBSZARY BADAWCZE PRACOWNIKÓW WYDZIAŁU…
Działalność badawcza Katedry Prawa jest ściśle związana z prowadzonymi kierunkami studiów. W ramach Zakładów Katedry Prawa, pracownicy Katedry posiadali specjalizację naukowo-dydaktyczną, która była komplementarna z kierunkami rozwoju Katedry. Badania realizowane przez pracowników Katedry Prawa obejmowały zagadnienia związane ze wszystkimi dyscyplinami nauk prawnych. W szczególności były to badania dotyczące: prawa administracyjnego, ochrony praw człowieka w prawie polskim i prawie międzynarodowym, dostępu podmiotów indywidualnych do sądownictwa międzynarodowego, ochrony dobra wspólnego, procesu europeizacji prawa i jego wpływu na prawo krajowe, analizy prawnej instytucji postępowania egzekucyjnego, ustroju Polski lub innych państw, samorządności terytorialnej i zawodowej, państwa i prawa w poglądach myślicieli polskich i europejskich od starożytności do końca XX wieku, polskiego i europejskiego prawa medycznego, prawa budowlanego, gospodarki nieruchomościami i zagospodarowania przestrzennego, polskiego i europejskiego prawa spółek handlowych, prawnych podstaw spółdzielczości, efektywności postępowań restrukturyzacyjnych i upadłościowych przedsiębiorców, koncentracji przedsiębiorców i postępowania upadłościowego, problematyki odpowiedzialności cywilnej, formy kontraktowania i umów, stosunków pracy, prawa i postępowania karnego, a także teorii i filozofii prawa.
Zespołowe programy badawcze koncentrują się wokół problematyki: aksjologicznych podstaw prawa, roli samorządu i partycypacji społecznej, materialnego prawa administracyjnego. W działalność badawczą Katedry Prawa włączani byli studenci, mający możliwość uczestniczenia w wydarzeniach naukowych organizowanych przez Katedrę m.in. w konferencjach naukowych i seminariach naukowych. Efektem działalności naukowo- badawczej Pracowników Katedry były liczne publikacje naukowe indywidualne i zespołowe w publikowane w renomowanych wydawnictwach prawniczych i punktowanych czasopismach naukowych krajowych i zagranicznych oraz udział w krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych. Organizowane też były konferencje naukowe na UTH w Radomiu.
POWSTANIE WYDZIAŁU PRAWA I ADMINISTRACJI…
Z dniem 1 października 2019 r. w ramach reorganizacji Uczelni, Katedra Prawa oraz Katedra Nauk Społecznych zostały przekształcone w Wydział Prawa i Administracji. Na pierwszego Dziekana Wydziału Prawa i Administracji została powołana dr hab. Joanna Smarż, prof. UTH Rad., a Prodziekanem został dr Paweł Śwital.
W ramach Wydziału zostały utworzone:
- Katedra Nauk Społecznych,
- Katedra Prawa Administracyjnego i Nauki o Administracji,
- Katedra Prawa Prywatnego,
- Katedra Prawa Publicznego,
- Katedra Teorii i Historii Prawa.
AKTUALNA OFERTA KSZTAŁCENIA…
Wydział Prawa i Administracji prowadzi studia stacjonarne i niestacjonarne na kierunkach:
- Administracja I stopnia (licencjat),
- Administracja II stopnia (studia magisterskie),
- Prawo studia jednolite magisterskie.
