Katedra Prawa Administracyjnego i Nauki o Administracji

Kierownik Katedry:
Dr hab. Joanna Smarż, prof. URad.

e-mail: j.smarz@uthrad.pl
pokój 139

Katedra Prawa Administracyjnego i Nauki o Administracji powstała w dniu 1 października 2019 r., jako jedna z pięciu Katedr na Wydziale Prawa i Administracji w ramach reorganizacji Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. Zmiany te były następstwem reformy nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce. Jednak podkreślić należy, że tradycje w zakresie nauczania prawa administracyjnego i nauki o administracji związane są z prowadzonym na Uniwersytecie od 1993 r. kierunkiem studiów Administracja oraz uruchomieniem w 2015 r. kierunku Prawo.
Funkcję Kierownika Katedry pełni dr hab. Joanna Smarż, prof. UTH Rad. W Katedrze zatrudnionych jest aktualnie dwóch doktorów habilitowanych (Joanna Smarż i Sławomir Fundowicz), czterech adiunktów (Anna Dąbrowska, Katarzyna Mełgieś, Iwona Warchoł i Paweł Śwital) oraz dwóch asystentów (Emilia Gulińska oraz Andrzej Kosztowniak).
Pracownicy Katedry Prawa Administracyjnego i Nauki o Administracji prowadzą badania naukowe w obszarze szeroko pojętego prawa administracyjnego, w tym m.in. w zakresie:

• prawa administracyjnego ustrojowego m.in. prawa samorządu terytorialnego, instytucji partycypacji społecznej, kontroli administracji, ustroju administracji rządowej,
  • prawa materialnego administracyjnego m.in.: prawa budowlanego, planowania przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, samorządów zawodowych, prawa sportowego, prawa stowarzyszeń i organizacji społecznych, dostępu do informacji publicznej, informatyzacji administracji publicznej,
  • prawa administracyjnego procesowego.

Wynikiem prowadzonych w Katedrze badań naukowych są liczne udziały w konferencjach naukowych oraz publikacje naukowe pracowników. Od dwóch lat pracownicy Katedry w ramach pracy badawczej wydają monografię naukową pt. Złożoność materialnego prawa administracyjnego.
Przy Katedrze Prawa Administracyjnego i Nauki o Administracji działa Studenckie Koło Naukowe Administratywistów „SKAUTH”, którego opiekunem naukowym jest ks. dr hab. Sławomir Fundowicz, prof. UTH Rad.

Pracownicy