Jakość kształcenia
W trosce o zapewnienie najwyższej jakości kształcenia, jako czynnika warunkującego realizację misji Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego oraz umacnianie i rozwój jego pozycji, jak również Wydziału Prawa i Administracji (dalej WPiA) na arenie krajowej i międzynarodowej, WPiA podejmuje nieustanne działania, zapewniające wysoką jakość procesu dydaktycznego prowadzonego na WPiA w odniesieniu do: studiów I stopnia, studiów II stopnia, jednolitych studiów magisterskich.
I. Podstawa prawna systemu zapewnienia jakości kształcenia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Radomskiego
Podstawa prawna systemu zapewnienia jakości kształcenia na Wydziale Prawa i Administracji URad.:
1. Uchwała Nr 000-1/14/2023 Senatu Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego z dnia 26 stycznia 2023 r. w sprawie: uchwalenia Uczelnianego Systemu Zapewnienia Jakości Kształcenia w Uniwersytecie Radomskim im. Kazimierza Pułaskiego.
2. Zarządzenie R-43/2019 Rektora Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu z dnia 16 grudnia 2019 r. w sprawie: wprowadzenia Regulaminu Wydziału Prawa i Administracji Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu
II. System zapewnienia jakości kształcenia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Radomskiego
Wydziałowy System Zapewnienia Jakości Kształcenia (dalej WSZJK) na WPiA jest spójny z Uczelnianym Systemem Zapewnienia Jakości Kształcenia w Uniwersytecie Radomskim im. Kazimierza Pułaskiego, dalej USZJK (Załącznik do uchwały Nr 000-1/14/2023 Senatu URad. z dnia 26 stycznia 2023 r.), którego wdrożenie wynika z aktów prawa powszechnie obowiązującego oraz aktów prawa wewnętrznego URad. Jest on zgodny ze standardami Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego, Polską Ramą Kwalifikacji (PRK) oraz misją i strategią URad.
III. Cele systemu zapewnienia jakości kształcenia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Radomskiego
Głównym celem WSZJK jest budowanie wydziałowej kultury jakości kształcenia oraz wspieranie osiągania wysokiego poziomu jakości kształcenia, w tym:
- stałe doskonalenie jakości kształcenia na wszystkich poziomach i formach studiów w celu dostosowania do wymagań otoczenia społeczno-gospodarczego,
- doskonalenie warunków realizacji i jakości procesu dydaktycznego,
- zwiększanie podmiotowości studentów w procesie kształcenia,
- zapewnienie powszechnego dostępu do informacji o procesie kształcenia na WPiA,
- podnoszenie konkurencyjności i atrakcyjności oferty WPiA na rynku usług szkolnictwa wyższego (regionalnym, krajowym i zagranicznym).
Cele te będą realizowane poprzez:
- monitorowanie, przegląd i doskonalenie programów studiów,
- zapewnianie właściwego doboru i jakości kadry dydaktycznej,
- ocenę procesu nauczania, w szczególności wyników nauczania i osiąganych zakładanych efektów uczenia się oraz zasad oceniania studentów oraz jakości zajęć dydaktycznych,
- ocenę warunków realizacji zajęć dydaktycznych i środków wsparcia dla studentów,
- ocenę umiędzynarodowienia procesu kształcenia,
- informowanie interesariuszy wewnętrznych i zewnętrznych o procesie kształcenia.
IV. Struktura systemu zapewnienia jakości kształcenia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Radomskiego
Strukturę WSZJK WPiA tworzą:
- Dziekan WPiA,
- Prodziekan WPiA,
- Kierownicy Katedr,
- Wydziałowy Pełnomocnik ds. Jakości Kształcenia,
- Wydziałowy Zespół ds. Jakości Kształcenia,
- Rada Programowa,
- Kierunkowa Komisja ds. Oceny Efektów Uczenia się.