W ramach wprowadzenia treści praktycznych do przedmiotu biurotyka realizowanego na kierunku administracja Pani Profesor Małgorzata Lotko zorganizowała cykl rozmów z praktykami o pracy w biurze pt. Co w biurze piszczy, czyli rozmowy o biurze. W semestrze letnim (rok akademicki 2024/2025) gośćmi spotkań byli: dr inż. Grzegorz Szałas, Katarzyna Malinowska, dr Ewa Markowska-Bzducha oraz Agnieszka Dembińska. Poniżej zamieszczono szczegółową informację o wydarzeniu.
Co w biurze piszczy, czyli rozmowy o biurze
[…] ruch na łące przez dzień cały, pędzą żuki, mkną motyle.
Konik polny daje koncert – cisza nie trwa ani chwilę […].
Antoon Krings
W biurze podobnie, ruch jak na łące przez dzień cały, pędzą panie, mkną panowie. Sprzęt biurowy daje koncert – cisza nie trwa ani chwilę.
W nawiązaniu do zagrożeń występujących zarówno na łące, jak i w biurze, tegoroczny cykl rozmów o biurze zapoczątkowało spotkanie z przedstawicielem służby bezpieczeństwa i higieny pracy, dr inż. Grzegorzem Szałasem. Pan Doktor przedstawił studentom zasady bezpieczeństwa i higieny pracy w biurze oraz opowiedział o Jego doświadczeniach związanych z tego rodzaju pracą.
Kolejnym gościem była Pani Katarzyna Malinowska – pracownik sekretariatu Wydziału Prawa i Administracji, która wskazała zestaw standardowych obowiązków związanych z wykonywaniem pracy w sekretariacie. Wspomniała także o jeszcze jednej bardzo ważnej rzeczy, która wspomaga wykonywanie pracy niezależnie od powierzonych zadań, a mianowicie o pracy z pasją.
Gościem następnego spotkania była dr Ewa Markowska-Bzducha, wójt gminy Wolanów. Na początku przedstawiła czynności biurowe, które wykonuje w swojej pracy na co dzień. Faktem wartym odnotowania jest, że Pani Doktor sama wykonuje zadania o charakterze biurowym, a z pomocy sekretariatu korzysta jedynie w sprawach oficjalnych i niezbędnych dla funkcjonowania Urzędu. Ciekawostką jest, że Ewa Markowska-Bzducha nie lubi prac biurowych.
Ostatnim gościem w tegorocznym cyklu Co w biurze piszczy? była Pani Agnieszka Dembińska – ekspert materiałów niebezpiecznych. Opowiedziała studentom o organizacji pracy Jej biura. Ciekawostką jest fakt, że sama wykonuje tylko standardowe czynności: odbieranie poczty elektronicznej, drobne wpisy na Social Mediach oraz rozmowy z klientami. Przy wykonywaniu raportów oraz niektórych dokumentów, potrzebnych „od ręki” wspomaga ją mąż. Na co dzień Pani Agnieszka Dembińska korzysta z pomocy „wirtualnej asystentki”. Jak wspomniała, jest to innowacyjna i bardzo wygodna współpraca dla obu pań. Ciekawostką jest to, że panie noszą to samo nazwisko, nie mając żadnych powiązań rodzinnych.
[…] we wszystkim, co robię najważniejsza jest jakość. Taka przez duże „J”, a nawet w całości pisana kapitalikami. Słowa Pana Profesora Jerzego Żuchowskiego odzwierciedlają, jak ważna jest jakość w wykonywaniu codziennej pracy. Poza tradycyjną formą zajęć, realizowaną w siedzibie WPiA, organizacja wspomnianych spotkań ma na celu ukazanie specyfiki pracy w biurze studentom – najczęściej przyszłym pracownikom jednostek administracji.
W tym roku udało się przedstawić cztery bardzo różne historie – spojrzenia na pracę w biurze. Wszystkie te opowieści można sprowadzić do wspólnego – jakościowego mianownika. A ich twórców przedstawić jako osoby profesjonalne i zaangażowane w swoją pracę, bardzo często pracę – pasję.
Wszystkim uczestnikom spotkań bardzo dziękuję za zaangażowanie oraz poświęcony czas. Tegoroczny cykl Co w biurze piszczy? dedykuję Panu Redaktorowi Wojtkowi Bielawskiemu, który odkrył we mnie ducha wojowniczki.
Małgorzata Lotko