28 listopada studenci I roku kierunku „Bezpieczeństwo Wewnętrzne”, Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Radomskiego brali udział w innowacyjnych zajęciach praktycznych z Obrony Przed Bronią Masowego Rażenia. Zajęcia te mają związek z nowo procedowaną Ustawą o ochronie ludności i obronie cywilnej.
Studenci szkolili się z umiejętności w posługiwaniu indywidualnymi środkami ochrony przed skażeniami oraz przyrządami niwelowania skażeń chemicznych. Dodatkowo podczas nauczania prowadzący zajęcia płk rez. Sławomir Gąsior pokazał słuchaczom, jak sprawdza się szczelność i dopasowanie masek przeciwgazowych przed kontaktem z atmosferą skażoną. W dalszej części odbyło się nakładanie odzieży ochronnej oraz dopasowanie filtracyjnych masek przeciwgazowych. Studenci zostali zapoznani również z warunkami bezpieczeństwa podczas szkolenia
w ćwiczebnym terenie skażonym. Szkolenie miało na celu przygotowanie studentów do ochrony swojej i innych osób w terenie zanieczyszczonym oraz umiejętność przeprowadzenia likwidacji skażeń przy wykorzystaniu indywidualnych pakietów. Zajęcia w zakresie ochrony przed bojowymi środkami trującymi i substancjami promieniotwórczymi, jakie przeszli nasi studenci jest jednym z zasadniczych zamierzeń szkoleniowych realizowanych w ramach przygotowania żołnierzy do wykonywania zadań w warunkach skażeń. Obrona przed bronią masowego rażenia to zespół przedsięwzięć wykonywanych w celu zapewnienia bezpieczeństwa ludziom podczas działań w warunkach powstałych na skutek użycia broni jądrowej, biologicznej, chemicznej i radiologicznej, jak również w wyniku uwolnienia substancji niebezpiecznych w sytuacjach innych niż uderzenie bronią masowego rażenia (BMR).