10 października 2023 r. w Auli Głównej Uniwersytetu Radomskiego odbyła się konferencja podsumowująca międzynarodowy projekt K9 Europe realizowany w Komponencie III – Współpraca instytucjonalna na rzecz poprawy jakości i dopasowania kształcenia i szkolenia zawodowego (VET) oraz kształcenia ustawicznego, korzystający z dofinansowania o wartości 94 320 EUR otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.
Agenda wydarzenia obejmowała prezentację projektu K9 Europe, omówienie wizyt mobilnościowych w Polsce i w Islandii oraz prezentację rezultatów w postaci skryptu edukacyjnego i materiału filmowego. Projekt stworzony został z myślą o przewodnikach psów służbowych w obydwu krajach, a także osobach zaangażowanych w nadzór nad obszarem kynologii policyjnej. Celem jego jest doskonalenie umiejętności, podnoszenie kompetencji przewodników psów służbowych w zakresie metodyki szkolenia psów i wykorzystania ich w służbie oraz wymiana doświadczeń pomiędzy przewodnikami psów z Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu, Zakładem Kynologii Policyjnej w Sułkowicach Centrum Szkolenia Policji w Legionowie oraz Islandzką Policją Narodową.
Konferencję uroczyście rozpoczęli I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji z siedzibą w Radomiu insp. Jakub Gorczyński oraz Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą dr hab. inż. Waldemar Nowakowski prof. Uniwersytetu Radomskiego, którzy powitali Partnerów projektu: Hrafnhildur Johannesdóttir koordynatorkę projektów w Centrum Edukacji i Doskonalenia Zawodowego Policji oraz Steinara Gunnarssona szefa K-9 w Biurze Krajowego Komisarza Policji w Islandii oraz długoletniego instruktora tresury psów, nadkom. Rafała Ośkę oraz podkom. Piotra Mrozowskiego reprezentujących Zakład Kynologii Policyjnej w Sułkowicach Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, a także zaproszonych gości: podkom. Kingę Wójcikowską Krajowego Koordynatora ds. psów służbowych w Biurze Prewencji Komendy Głównej Policji, przedstawicieli komend miejskich i powiatowych Policji, przewodników psów służbowych garnizonu mazowieckiego, studentów uczelni, uczniów radomskich szkół ponadpodstawowych.
Moderatorką spotkania była Naczelnik Wydziału Prewencji KWP zs. w Radomiu mł. insp. Agnieszka Guza, a prelegentami Katarzyna Stankowska z Zespołu Funduszy Pomocowych KWP zs. w Radomiu, Hrafnhildur Johannesdóttir, Steinar Gunnarsson, dr Paweł Śwital Prodziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Radomskiego oraz st. asp. Edyta Sułkowska z Wydziału Prewencji KWP zs. w Radomiu. Naczelnik Wydziału Prewencji KWP zs. w Radomiu zaprezentowała rezultaty projektu, czyli skrypt edukacyjny, film obrazujący pracę przewodników psów w Polsce i w Islandii oraz rzeczy do tej pory zakupione w ramach projektu, tj. walizki do przechowywania zapachów narkotyków niezbędne w celu realizacji szkoleń psów tej kategorii, pełny kostium do treningu oraz rękawy szkoleniowe dla przewodników psów patrolowo-tropiących wraz z maską i pejczami, jednolite emblematy na mundur dla przewodników psów służbowych Mazowieckiej Policji, apteczki pierwszej pomocy dla psów, miski do karmienia i pojenia, termosy, a także m.in. magnesy, kolorowanki, zeszyty, pocztówki.
Po wszystkich prezentacjach nastąpił pokaz umiejętności psów służbowych, posłuszeństwa, wyszukiwania zapachu materiału wybuchowego i zapachów narkotyków, pościg i obrona przewodnika podczas zatrzymania i konwojowania osoby. Przewodnicy psów służbowych z komend miejskich i powiatowych w Płocku, Radomiu, Siedlcach, Ciechanowie, Grójcu, Sochaczewie, Szydłowcu i Węgrowie zaprezentowali wyszkolenie swoich służbowych partnerów, czemu z nieukrywaną radością przypatrywali się studenci Wydziału Prawa i Administracji oraz uczniowie radomskich szkół. Pozorantem był doświadczony przewodnik z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce.
Działania w międzynarodowym partnerstwie umożliwiają wszystkim partnerom poznanie metodyki szkoleń psów służbowych, począwszy od ich zakupu, aż do osiągnięcia wieku senioralnego oraz pokazują, w jaki sposób jeszcze bardziej efektywnie wykorzystać możliwości psa w służbie. Współpraca policyjna z Narodową Policją Islandzką oraz Zakładem Kynologii Policyjnej w Sułkowicach pozwoliła na wymianę doświadczeń i wiedzy w bardzo ważnym obszarze jakim jest kynologia.
Wydział Prewencji KWP zs. w Radomiu