W dniu 19.04. 2023 r. na Wydziale Transportu, Elektroniki i Informatyki odbyła się II edycja Studenckiej Konferencji Naukowej ,,PIERWSZE KROKI W NAUCE”. Głównym celem konferencji była prezentacja pierwszych wyników badań młodych adeptów oraz promowanie rozwoju naukowego studentów.
Patronat honorowy nad konferencją objęła Prorektor ds. dydaktycznych i studenckich UTH Radom – dr hab. inż. Elżbieta Sałata, prof. UTH, a także Dziekan Wydziału Transportu, Elektroniki i Informatyki – dr hab. inż. Tomasz Perzyński, prof. UTH.
Konferencja została podzielona na panele tematyczne z różnych dyscyplin naukowych, w tym nauk prawnych, nauk o polityce i administracji oraz nauk o bezpieczeństwie. Mieliśmy też możliwość zapoznać się z wystawą przygotowaną przez Kolegów z wydziału Sztuki.
W zakresie nauk prawnych zostały przeprowadzone trzy panele. Studenci Wydziału Prawa i Administracji UTH Radom zaprezentowali następującej referaty:
- Klaudia Dworakowska, Zuzanna Maj (studentki IV roku na kierunku Prawo) -,,Cyberprzestępczość jako współczesne zagrożenie dla bezpieczeństwa człowieka”.
- Katarzyna Matoga, Marcin Kosiec (studenci I roku na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne) -,,Współczesne znaczenie prawa w bezpieczeństwie państwa”.
- Aleksandra Kopeć (studentka II roku na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne) – ,,Wdrażanie rozwiązań mających wpływ na poprawę porządku bezpieczeństwa ruchu drogowego”
- Dominik Podworski (student I roku na kierunku Prawo) – ,,Łamanie praw człowieka – na przykładzie mistrzostw świata w Katarze”
- Maciej Rudzki (student I roku na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne) – ,,Status prawny Żandarmerii Wojskowej”
- Krzysztof Jędra, Karolina Jakubiak (studenci I roku na kierunku Prawo) – ,,Tymczasowe aresztowanie w Polsce jako nadużywany środek zapobiegawczy”
- Mateusz Dziedzic, Paulina Dziedzic (student II roku na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne, studentka I roku II stopnia na kierunku Administracja) – ,,Prawne aspekty przeciwdziałania patologii społecznych w Polsce – wybrane zagadnienia”
- Jakub Skawiński (student I roku II stopnia na kierunku Administracja) – ,,Administracja w dobie reform Józefa II w cesarstwie austriackim”
- Weronika Magnowska (studentka I roku II stopnia na kierunku Administracja) – ,,Status prawny wojewody w ujęciu historycznoprawnym”.
- Emilia Pluta (studentka I roku II stopnia na kierunku Administracja) – ,,Prawo dostępu do informacji publicznej w praktyce samorządu terytorialnego”
- Kinga Frączek (studentka III roku na kierunku Prawo) „Wolności i prawa człowieka i obywatela wobec zjawiska mobbingu w miejscu pracy”
- Agata Kalbarczyk (studentka II roku na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne) – ,,Cyberprzestępczość jako współczesne zagrożenie – wybrane zagadnienia”
- Karolina Kiejnich, Justyna Fabiszewska (studentki II roku na kierunku Prawo) – ,,Prawo a rozwój nowych technologii”
- Natalia Grzybowska (studentka I roku II stopnia na kierunku Administracja) – ,,Novel food – status prawny produktów i sposób wprowadzenia na rynek spożywczy”.
- Aleksandra Kucharska (studentka I roku na kierunku Prawo) – ,,Elektronizacja Prawa zamówień publicznych w obliczu wyzwań”
- Marta Ratuszyńska (studentka II roku na kierunku Prawo) – ,,Dostęp do informacji publicznej w praktyce działania samorządu terytorialnego na przykładzie Gminy i Miasta Radom”
- Izabela Kobiera (studentka III roku na kierunku Prawo) – ,,Przestępczość nieletnich na podstawie danych statystycznych Komendy Miejskiej Policji w Radomiu w latach 2020-2021”
- Natasza Stępień (studentka III roku na kierunku Prawo) – ,,Nieumyślne spowodowanie śmierci w polskim systemie prawnym”
- Szymon Gola (student III roku na kierunku Prawo) – ,,Przymus adwokacko-radcowski – ratio legis instytucji w procesie karnym”
- Angelika Święcicka, Martyna Dziedzic (studentki II roku na kierunku Administracja) – ,,Instytucja ubezwłasnowolnienia w polskim systemie prawnym”.
- Angelika Wydra (studentka IV roku na kierunku Prawo oraz I roku II stopnia na kierunku Administracja) – ,,Baza Projektów Budowlanych – jako ułatwianie dostępu do projektów budowlanych i ich poszczególnych elementów organom administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego”
Pokłosiem konferencji będzie monografia naukowa wydana w wydawnictwie z Komunikatu MEiN.
Serdecznie dziękujemy Pani Rektor prof. Elżbiecie Sałacie oraz organizatorom w szczególności prof. Andrzejowi Kszyszkowskiemu i dr inż. Jackowi Wiederkowi. Dziękujemy Panu Dziekanowi Prof. Tomaszowi Perzyńskiemu za gościnę na Wydziale Transportu, Elektrotechniki i Informatyki. Już nie możemy doczekać się III edycji.