Katedra Teorii, Historii i Filozofii Prawa

dr Zbigniew Markwart

e-mail:  z.markwart@uthrad.pl
pokój 103

Katedra Teorii i Historii Prawa została utworzona 1 października 2019 roku w wyniku zmiany struktury Uniwersytetu. Powstała na bazie dotychczasowego Zakładu Nauk o Państwie i Prawie.

Funkcję kierownika Katedry pełni doc. dr Zbigniew Markwart, a oprócz niego zatrudnieni są w niej: dr hab. Agnieszka Kacprzak, prof. UTH, dr Wojciech Wojtyła i dr Grzegorz Zieliński, mgr Bartłomiej Składanek.

Pracownicy Katedry prowadzą badania naukowe w kilku obszarach:

• Teorii i Filozofii prawa,
  • Etyki prawniczej,
  • Historii ustroju,
  • Historii prawa,
  • Prawa rzymskiego,
  • Historii myśli ustrojowej i prawnej.

Ich efektem są liczne publikacje (monografie, rozdziały w monografiach i artykuły naukowe) oraz referaty wygłaszane na konferencjach naukowych.
Oprócz działalności naukowo-dydaktycznej część pracowników prowadzi aktywną działalność wykonując zawody stricte prawnicze.
Przy Katedrze Teorii i Historii Prawa działa Koło Prawa Konstytucyjnego „Pro Bono”, którego opiekunem jest dr hab. Sławomir Patyra, prof. UTH.

Pracownicy Katedry

Prowadzi zajęcia z prawa rzymskiego, łaciny prawniczej oraz logiki prawniczej.

Prawnik i politolog. Ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie również obronił pracę doktorską. Od 1980 r. zatrudniony w Instytucie Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Radomiu (kolejno: Politechnika Radomska, obecnie Uniwersytet Technologiczno Humanistyczny) na stanowisku asystenta, następnie adiunkta, a od 2008 r. docenta. Oprócz UTH był również pracownikiem Wydziału Prawa i Administracji UMCS w Lublinie i innych uczelni. Poza dydaktyką pełnił szereg funkcji związanych z działalnością organizatorską i administracyjną w Uczelni. Był pomysłodawcą i od 1991 r. pierwszym kierownikiem Zakładu Prawa, przekształconego w 1994 r. w Katedrę. W 1993 r. był inicjatorem i jednym z organizatorów kierunku studiów Administracja, a rok później z jego inicjatywy została nawiązana współpraca między ówczesną Politechniką Radomską a UMCS, w wyniku której utworzona została grupa zamiejscowa Wydziału Prawa i Administracji UMCS w Radomiu, której działalnością kierował do jej likwidacji w marcu 2007 r., pełniąc funkcję Pełnomocnika Rektora UMCS. Pomysłodawca utworzenia kierunków studiów Prawo w działalności gospodarczej oraz Prawo. Od 2012 do 31.10.2015 r. pełnił obowiązki kierownika Katedry Prawa, a od 2015 r. kierownika Zakładu Nauk o Państwie i Prawie. Od 2008 r. ekspert Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Autor monografii, rozdziałów w monografiach i artykułów naukowych oraz współautor ogólnopolskich podręczników z zakresu polskiej myśli prawno ustrojowej.

Po uzyskaniu matury w 1998 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Studia filozoficzno-teologiczne ukończył egzaminem magisterskim na Wydziale Teologicznym UKSW w Warszawie w 2004 r. na podstawie pracy Elementy etyki seksualnej w pismach Karola Wojtyły napisanej pod kierunkiem ks. dra Romana Kuligowskiego. W latach 2007-2014 odbył specjalistyczne studia filozoficzne na Wydziale Filozofii KUL. Na podstawie rozprawy Znaczenie kategorii uczestnictwa w myśli społecznej Karola Wojtyły – Jana Pawła II napisanej w Katedrze Etyki pod kierunkiem ks. prof. dra hab. Andrzeja Szostka uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie filozofii. Od 2016 roku wykładowca filozofii na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Prawnych Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Zainteresowania naukowe koncentrują się wokół myśli filozoficznej Karola Wojtyły, a także wokół logiki prawniczej, etyki ogólnej i społecznej, antropologii filozoficznej, filozofii prawa oraz filozofii a kultury. Twórca i redaktor naczelny czasopisma Rocznik Naukowy Duszpasterstwa Nauczycieli. Redaktor naczelny pisma Studia Diecezji Radomskiej. Autor kilkudziesięciu artykułów naukowych oraz dwóch książek: Transcendencja i uczestnictwo. Wprowadzenie do myśli filozoficznej Jana Pawła II (Radom 2017) oraz Alfabet Jana Pawła II (Radom 2018).

doktor nauk prawnych w zakresie prawa, prawa kanonicznego, magister teologii. Studia prawnicze w latach 2009 – 2016 odbył na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Badania nad rozprawą doktorską z dziedziny prawa międzynarodowego i praw człowieka odbył w latach 2014-2016 na Wydziale Prawa Boston College w Stanach Zjednoczonych. Wiedzę prawniczą doskonalił także na Katolickim Uniwersytecie Sacro Cuore w Mediolanie (Włochy), Worcester State University, MA, Catholic University of America Washington, D.C. oraz na SIT Graduate Institute, Brattleboro, VT (Stany Zjednoczone).Prowadzi badania z zakresu aksjologii i teorii prawa publicznego i prywatnego, charakterystyki nauk prawnych, regulacje prawa wyznaniowego, międzynarodowego i narodowego prawo antydyskryminacyjnego. Prowadzi zajęcia z prawa rodzinnego i opiekuńczego, prawa spadkowego, prawoznawstwa, prawa wyznaniowego. Został laureat Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz finalistą Ogólnopolskim w Konkursie „Primus Inter Pares” na najlepszego studenta w Polsce. W maj 2016 zdobył Nagrodę Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie „Sub Auspiciis Lateranensibus” za najlepszy doktorat w roku akademickim 2015/2016. Od 2016 r. jest także sędzią Sądu Kościelnego Diecezji Radomskiej.