Katedra Nauk o Państwie i Polityce Społecznej
Kierownik Katedry
prof. dr hab. Katarzyna Głąbicka-Auleytner
e-mail: k.auleytner@uthrad.pl
tel. +48 48 361 7413
pokój 302a
Katedra Nauk o Państwie i Polityce Społecznej to dysponująca kadrą wysoko wykwalifikowanych pracowników naukowych, dobrze zorganizowana i sprawnie zarządzana jednostka organizacyjna Wydziału Prawa i Administracji i Prawnych Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu, która zapewnia wysoki poziom kształcenia z zakresu nauk społecznych, prowadzi działalność naukowo-badawczą, upowszechnia wiedzę z zakresu nauk społecznych współdziałając z samorządem lokalnym, podmiotami społeczeństwa obywatelskiego oraz z otoczeniem biznesowym. Zajęcia prowadzone przez pracowników Katedry Nauk o Państwie i Prawie są zgodne z profilem ich wykształcenia i związane z przedmiotami z obszaru szeroko rozumianej polityki społecznej, socjologii, filozofii, psychologii, pracy socjalnej, etyki, ekonomii społecznej, nauk o polityce, organizacji międzynarodowych, integracji europejskiej, komunikacji społecznej, usług socjalnych, wybranych problemów i grup społecznych.
Badania naukowe pracowników Katedry są reakcją na bieżące zmiany zachodzące w gospodarce i społeczeństwie. Ścisłe powiązanie tych obszarów rozpoczęło nurt badań socjoekonomicznych, nie tylko zorientowanych lokalnie, ale otwartych na współpracę międzynarodową. Badania pracowników Katedry realizowane w formie indywidualnych projektów dotyczą rozwoju samorządności, aktywności obywatelskiej, kultury przedsiębiorczości i warunków pracy, realizowanej polityki spójności społeczno-ekonomicznej i wykorzystywaniem w jej ramach funduszy strukturalnych na zaspokajanie potrzeb społecznych i ekonomicznych obywateli UE .
W ramach integracji ekonomicznej zostały zbadane i opisane kwestie poziomu rozwoju gospodarczego, produkcji przemysłowej, inflacji, handlu zagranicznego, rachunku obrotów bieżących, zadłużenia państw członkowskich UE, sytuacji na rynku pracy oraz zróżnicowania w poziomie dochodów między obywatelami zintegrowanej Europy. Natomiast wymiar społeczny dotyczył analizy procesów związanych z aspektami demograficznymi, polityką walki z ubóstwem i marginalizacją społeczną, kwestią zdrowia, rodziny, koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego oraz polityką równości szans.
Katedra współpracuje z samorządem Miasta Radomia, organizacjami pozarządowymi i Izbą Przemysłowo- Handlową Ziemi Radomskiej, realizując projekty związane z innowacjami społecznymi, lokalną polityką społeczną, psychospołecznymi kosztami pracy, partycypacją społeczną i społeczną odpowiedzialnością przedsiębiorstw.
Pracownicy Katedry
Jest absolwentką Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, na którym w 1995r. otrzymała tytuł doktora nauk politologicznych. Doktorem habilitowanym nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce- polityki społecznej została w 2002r. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 czerwca 2014r. otrzymała tytuł naukowy profesora nauk społecznych.
W latach 2004 – 2019 była pracownikiem Wydziału Ekonomicznego UTH w Radomiu.
Od 2005 roku pełni funkcję Kierownika Katedry Nauk Społecznych.
Była kierownikiem i koordynatorem prac badawczych m.in. z obszaru: Nielegalna migracja do lub przez terytorium Polski, Efektywność i skuteczność wykorzystania środków z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej na rzecz rozwoju subregionu radomskiego w latach 2004 -2006 , Społeczno-ekonomiczny wymiar integracji w Europie na przełomie XX/XXI wieku, Zbadanie potencjału innowacyjnego subregionu radomskiego, Kondycja sektora organizacji pozarządowych w Radomiu.
Odbyła stypendia naukowe w Niemczech, Grecji i Wielkiej Brytanii. W ramach rozwoju zawodowego brała udział i wygłaszała referaty na krajowych i międzynarodowych seminariach i konferencjach. Współpracowała z zespołami naukowymi innych polskich ośrodków i uczelni wyższych. Uczestniczyła i wygłaszała referaty na zagranicznych konferencjach i sympozjach, m.in. konferencjach EUROFOR, Rupenhorn, ISSEI, THENUCE, FOROST.
Jako „visiting professor” prowadziła zajęcia z europejskiej polityki społecznej na Uniwersytecie Macedońskim w Salonikach (Grecja), Uniwersytecie w Regensburgu i Wolnym Uniwersytecie w Berlinie (Niemcy), na Strathclyde University w Glasgow (Wlk. Brytania) oraz na Uniwersytecie Plovdiv (Bułgaria).
Profesor Głabicka-Auleytner prowadzi zajęcia z przedmiotów o problematyce społecznej m.in. polityki społecznej, ekonomicznych uwarunkowań polityki społecznych, współczesnych kwestii społecznych, polityki społecznej Unii Europejskiej, pracy socjalnej z uchodźcami i emigrantami, etyki, nauk o polityce, społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw.
Profesor Katarzyna Głąbicka-Auleytner wypromowała liczne grono licencjatów, magistrów i słuchaczy studiów podyplomowych. Jest promotorem czterech prac doktorskich.
W ramach działalności społecznej utworzyła w 2001r. Regionalny Oddział Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej w Radomiu, którego była prezesem przez dwie kadencje, doprowadziła do konsolidacji i integracji sektora pozarządowego tworząc w 2005r. Federację Organizacji Pozarządowych Regionu Radomskiego. Pełniła również funkcję Wiceprzewodniczącej Zespołu Konsultacyjnego ds. Współpracy Samorządu z Organizacjami Pozarządowymi przy Prezydencie m. Radomia.
Jest inicjatorką i organizatorką cyklicznych konferencji naukowych oraz wykładów otwartych poświęconych różnym aspektom życia społecznego w regionie, kraju i Europie.
W 2017 roku była nominowana do nagrody Altiero Spinelli za upowszechnianie wiedzy o Europie za cykl monografii nt. socjalnego wymiaru Unii Europejskiej.
Jest autorką ponad 300 artykułów naukowych z obszaru polityki migracyjnej, polityki rynku pracy, polityki społecznej Unii Europejskiej, europejskiej polityki regionalnej i funduszy strukturalnych, ekonomii społecznej, krajowej i lokalnej polityki społecznej oraz 43 publikacji książkowych m.in Europejska przestrzeń socjalna (Warszawa 2002), Polityka społeczna państwa polskiego w przededniu członkostwa w Unii Europejskiej (Radom 2004), Rynek pracy w jednoczącej się Europie (Warszawa 2005), Socjalny wymiar Europy (Radom 2006), Spójność społeczno-ekonomiczna na przełomie XX/XXI w. (Radom 2007), Ekonomia społeczna. Podmioty i instrumenty (Warszawa 2009), Prekursorzy socjalnego wymiaru Europy (Radom 2010), Europejski model socjalny (2012), Praca socjalna z uchodźcami, emigrantami w środowisku lokalnym (Warszawa 2014), Znaczenie usług społecznych dla lokalnej polityki społecznej ( Radom 2016), Nowe oblicza lokalnej polityki społecznej (współredakcja, Radom 2017), Etyczne aspekty pracy zawodowej (2019), Europejski wymiar polityki społecznej w świetle działalności Rady Europy (2019).
Została odznaczona przez Prezydenta RP srebrnym medalem za długoletnią służbę oraz medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania.
16.XI.2018 r. otrzymała medal im. Edwarda Abramowskiego za wybitne zasługi na rzecz rozwoju polityki społecznej w Polsce i integrację środowiska związanego z PTPS.
Członek Senatu Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu.
Jest absolwentką Politechniki Radomskiej im. K. Pułaskiego w Radomiu (magisterium i doktorat z ekonomii) oraz:
- Prywatnej Wyższej Szkoły Ochrony Środowiska w Radomiu (inżynier bezpieczeństwa i higieny pracy),
- Podyplomowego Studium Nauczycielskiego UTH w Radomiu (kwalifikacje do pracy nauczyciela);
- Studium Podyplomowego Wyższej Szkoły Nauk Społecznych w Lublinie (doradztwo zawodowe; zarządzanie pomocą społeczną),
- Studium Podyplomowego Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Pabianicach (organizacja i zarządzanie oświatą).
Od 1 października 2003 r. pracowała jako asystentka w Katedrze Rozwoju Regionalnego i Lokalnego Wydziału Ekonomicznego ówczesnej Politechniki Radomskiej;
W 2011 roku obroniła pracę doktorską pt. „Dostęp osób niepełnosprawnych do otwartego rynku pracy najemnej w podregionie radomskim”. Po uzyskaniu tytułu doktora nauk ekonomicznych była zatrudniona jako adiunkt w Katedrze Rozwoju Regionalnego i Lokalnego, następnie Katedrze Ekonomii Wydziału Nauk Ekonomicznych i Prawnych UTH w Radomiu.
Od 1.X. 2019 roku jest wykładowcą akademickim w Katedrze Nauk Społecznych Wydziału Prawa i Administracji. Prowadzi zajęcia z zakresu: geografii ekonomicznej, gospodarki regionalnej, gospodarowania kapitałem ludzkim, zarządzania zasobami ludzkimi, kontroli zarządczej jednostek sektora finansów publicznych, pracy socjalnej z osobami niepełnosprawnymi, usług socjalnych oraz doradztwa zawodowego dla osób niepełnosprawnych.
Autorka kilkudziesięciu, opublikowanych w Polsce i za granicą, artykułów naukowych poświęconych problematyce rynku pracy, rozwoju lokalnego, kapitału ludzkiego, warunków życia, przedsiębiorczości i usług społecznych, polityki społecznej oraz rynku pracy osób niepełnosprawnych.
Posiada bogate doświadczenie w zakresie pozyskiwania środków z funduszy unijnych i zarządzania projektami. W latach 2012-2014 była członkiem zespołu zarządzającego projektem „Zdrowe zarządzanie”, w którego ramach prowadzono studia podyplomowe dla kadry zarządzającej podmiotami leczniczymi; w latach 2013-2015 pełniła funkcję koordynatora projektu „Dostosowywanie oferty dydaktycznej UTH do wymagań rynku pracy” (zarazem współautorka projektu). Dysponuje doświadczeniem praktycznym w zakresie zarządzania (dyrektor Domu Pomocy Społecznej). Ponadto członkini Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Warszawie oraz wiceprezes Radomskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
Od wielu lat aktywnie współpracuje z organizacjami i instytucjami zajmującymi się rehabilitacją zawodowo-społeczną osób niepełnosprawnych takimi jak: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (ewaluator projektów, członek komisji konkursowych, szkolenia pracowników samorządowych), Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Radomiu (doradztwo zawodowe dla osób niepełnosprawnych), Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Radomiu (członek zespołu orzekającego), Polskie Forum Osób Niepełnosprawnych (ekspert); inicjatorka działalności społecznej na rzecz osób z niepełnosprawnością i ich rodzin; członkini Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej; wolontariuszka; radna Rady Miejskiej w Iłży; Przewodnicząca Powiatowej Rady Społecznej ds. Osób Niepełnosprawnych (pow.radomski).
- WYKAZ PUBLIKACJI
- ORCID
Jest socjologiem i politykiem społecznym, absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego i Warszawskiego, wieloletnim, pracownikiem naukowo- dydaktycznym Wydziału Ekonomicznego. Pełni od wielu lat funkcję Pełnomocnika Rektora ds. Jakości Kształcenia, jest ekspertem i koordynatorem wielu programów europejskich z zakresu metodologii badań, aktywizacji zawodowej, ekonomii społecznej, współpracy wielosektorowej i innowacyjnych usług społecznych. Pełni funkcję prezesa Regionalnego Oddziału Polityki Społecznej i jest członkiem Zarządu Głównego PTPS od 2012r , a także członkiem Powiatowej Rady Rynku Pracy (2016-2019).
W ramach współpracy międzynarodowej była guest lecturer, Karl de Grote University w Antwerpii, Belgia (2012),oraz guest lecturer, Uniwersytet w Dreźnie, Niemcy (2001, 2007), a także członkiem międzynarodowego zespołu badawczego Niemieckiego Instytutu Badań Społecznych i Ekonomicznych (VISOC), Chemnitz, Niemcy (1993–2002) oraz stypendystką Fundacji Volkswagena, Chemnitz, Niemcy (1995).
Naukowo zajmuje się lokalną polityką społeczną, aktywizacją społeczną i zawodową, współpracą sektorową pomiędzy administracja publiczną, organizacjami pozarządowymi i sektorem przedsiębiorstw. Autorka, współautorka i redaktor naukowy wielu publikacji naukowych z tego zakresu.
Współpracuje z samorządem lokalnym, organizacjami pozarządowymi i sektorem biznesowym . W ramach współpracy z samorządem jest przewodniczącą Komisji Grantowej, ekspertem i coachem projektu Chcemy pracować- Innowacje w zakresie usług opiekuńczych dla osób zależnych” Gminy Miasta współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.
Jest współautorką wdrożonego i realizowanego przez samorząd projektu standaryzacji współpracy samorządu lokalnego z organizacjami oraz autorką wdrożonego programu Wsparcia i Rozwoju Wspólnot i Społeczności Lokalnych przyjęty decyzja Rady Miasta Radomia nr 452/2017.
Od 2018 jest także członkiem Kapituły konkursu Granitowy Tulipan Izby Przemysłowo- Handlowej w Radomiu.
Za swoją działalność naukową i społeczną została odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania, Medalem im Edwarda Abramowskiego za wybitne osiągnięcia w zakresie polityki społecznej oraz Medalem Prezydenta Miasta Radomia za wspieranie organizacji pozarządowych i propagowanie postaw obywatelskich.
Adiunkt. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, a także Wydziału Ekonomicznego Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Radomiu, ukończył Aplikację Radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie.
W dniu 22 września 2017 roku odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej zatytułowanej„Wpływ wykorzystania środków strukturalnych UE i EOG na tworzenie miejsc pracy w subregionie radomskim”.
Jego zainteresowania naukowe obejmują problematykę współczesnych ustrojów państwowych, ze szczególnym uwzględnieniem systemów rządów, a także zagadnienia prawa parlamentarnego, statusu ustrojowego władzy wykonawczej w Polsce oraz procesu ustawodawczego oraz prawo gospodarcze.
Prowadzi zajęcia dydaktyczne m.in. z prawa konstytucyjnego, zasad ustroju politycznego państwa, legislacji administracyjnej i aplikacji radcowskiej.
Uczestniczył w konferencjach naukowych krajowych i międzynarodowych.
Czynnie wykonuje zawód radcy prawnego.
Przewodniczący Okręgowej Komisji Rewizyjnej OIRP w Warszawie,
członek Wyższej Komisji Rewizyjnej Krajowej Izby Radców Prawnych ,
Rzecznik Dyscyplinarny ds. Studentów na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznymw Radomiu.
Radny Rady Miasta Radomia w kadencji 1998-2002.
Poseł na Sejm RP III, IV, V i VI kadencji w latach 1997-2011. W trakcie wypełniania mandatu poselskiego pracował m. in. w Komisji Ustawodawczej, Komisji Finansów Publicznych, Komisji Nauki, Edukacji i Młodzieży, był wiceprzewodniczącym Komisji Sprawiedliwościi Praw Człowieka, wiceprzewodniczącym Komisji Nadzwyczajnej „Przyjazne Państwo” oraz członkiem wielu podkomisji nadzwyczajnych.
Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w latach 2003-2004 w rządach Leszka Millera i Marka Belki.
Wielokrotnie reprezentował Marszałka Sejmu RP w postepowaniach przed Trybunałem Konstytucyjnym.
Zastępca Przewodniczącego Komisji Egzaminacyjnej do przeprowadzenia egzaminu radcowskiego w latach 2013-2015 r.