Zaproszenie III Radomskie Spotkania Prawników

Okręgowa Rada Adwokacka w Radomiu
Okręgowa Izba Radców Prawnych w Kielcach
Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA – Oddział Radom

zapraszają na Ogólnopolską Konferencję Naukową pt.:
Odpowiedzialność dyscyplinarna prawników i nauczycieli akademickich

w ramach III Radomskich Spotkań Prawników
Teoria – Dydaktyka – Praktyka
21 października 2022 r.

Zjawisko karania nie ogranicza się wyłącznie do sfery państwowego prawa karnego. Najbliższe państwowemu prawu karnemu jest prawo dyscyplinarne, z którym łączy je to, że odpowiedzialność karna i dyscyplinarna mają swoje źródło w tzw. odpowiedzialności represyjnej. Podmiotowy zakres odpowiedzialności dyscyplinarnej w Polsce jest bardzo szeroki, a zastosowanie kryterium podmiotowo-zawodowego pozwala na wyodrębnienie odpowiedzialności zawodowej i pozazawodowej. Z kolei odpowiedzialność zawodowa może mieć charakter pracowniczy lub niepracowniczy. Przedmiotem ogólnopolskiej konferencji organizowanej jako III Radomskie Spotkanie Prawników: Teoria – Dydaktyka – Praktyka uczyniono odpowiedzialność dyscyplinarną prawników i nauczycieli akademickich, a zatem wycinek odpowiedzialności dyscyplinarnej w ogólności, który został zawężony do odpowiedzialności ponoszonej przez osoby wykonujące niektóre zawody prawnicze, a konkretnie przez sędziów, adwokatów i radców prawnych oraz przez pracowników – nauczycieli akademickich.

Celem konferencji jest zainicjowanie i stymulowanie debaty naukowej na temat węzłowych problemów aksjologicznych i teoretycznych odpowiedzialności dyscyplinarnej. Równocześnie, ze względu na podstawowy zamysł organizatorów Radomskich Spotkań Prawników: Teoria – Dydaktyk – Praktyka, konferencja ma stanowić forum, na którym modele normatywne znajdujące swój wyraz w przepisach prawa dyscyplinarnego, zostaną skonfrontowane z praktycznym wymiarem odpowiedzialności dyscyplinarnej.

Więcej informacji na stronie konferencji: www.rsp.uniwersytetradom.pl

Formularz zgłoszeniowy: PRZEJDŹ I WYPEŁNIJ ZGŁOSZENIE