Udział Studentów w wykładzie pt.: The Rule of Law – Uses and Abuses

W dniu 15 listopada 2022 r. studenci kierunku prawo wraz z opiekunem mgr Weroniką Ścibor na zaproszenie Pani Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej uczestniczyli w wykładzie trybunalskim, pt. „The Rule of Law – Uses and Abuses”, który wygłosił prof. Stephen Nikola Bartulica. Była to doskonała okazja do wysłuchania wystąpienia i zapoznania się z pojęciem praworządności, jej zastosowania oraz pojawiających się nadużyć, bazując na przykładach z różnych krajów świata.
Prelegent prof. Stephen Nikola Bartulica jest profesorem na Katolickim Uniwersytecie w Zagrzebiu. Wykłada filozofię historii, filozofię polityczną i podstawy kultury zachodniej. Gościnnie wykładał m.in. na Uniwersytecie Princeton, Uniwersytecie Notre Dame, Katolickim Uniwersytecie Ameryki, czy Benedictine College. Jest też doświadczonym dyplomatą – kierował m.in. departamentem NATO w chorwackim Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
W 2016 r. był doradcą ds. polityki zagranicznej premiera Chorwacji Tihomira Oreškovica oraz specjalnym doradcą prezydenta Chorwacji ds. religijnych w latach 2010-2015.
Prof. Stephen Nikola Bartulica jest założycielem i prezesem międzynarodowego think-tanku Centrum Odnowy Kultury, a także członkiem Rady Redakcyjnej „The European Conservative”.
Od 2020 r. jest chorwackim parlamentarzystą.