Udział Pracowników WPiA w Zjeździe Katedr Publicznego Prawa Gospodarczego

W dniach od 12-14 czerwca 2022 r. na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie odbył się Zjazd Katedr i Zakładów oraz Zespołów Badawczych Publicznego Prawa Gospodarczego. Organizatorzy konferencji uznali za konieczne zinwentaryzowanie wartości osadzonych w prawie publicznym gospodarczym, zobiektywizowanych przez akt ustanowienia prawa. Określenie ich treściowych i funkcjonalnych relacji oraz identyfikacja pól kolizji wartości jest kluczowa dla skuteczności i efektywności publicznego prawa gospodarczego. Równie istotne, jak wskazanie fundamentalnych wartości leżących u podstaw prawa publicznego gospodarczego jest wypracowanie mechanizmów umożliwiających rozwiązywanie konfliktów pomiędzy tymi wartościami, co uznajemy za zadanie stojące przed nauką prawa.

W konferencji wzięli udział również pracownicy Wydziału Prawa i Administracji UTH Radom, którzy wygłosili następujące referaty:

1. Dr hab. Joanna Smarż, prof. UTH w Radomiu, „Wartości podlegające ochronie w procesie budowlanym”
  2. Dr hab. Helena Kisilowska, prof. UTH w Radomiu, „Metodologia nauk prawnych, a identyfikacja wartości w publicznym prawie gospodarczym”;
  3. Dr Piotr Kobylski, „Zawieszenie biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego w orzecznictwie sądów administracyjnych”;
  4. Dr Katarzyna Mełgieś, „Zdrowie publiczne jako wartość determinująca wolność gospodarczą – wybrane zagadnienia”;
  5. Dr Paweł Śwital, „Prowadzenie działalności gospodarczej przez radnych”
  6. Ks. dr Wojciech Wojtyła, „Osoba ludzka jako podstawowy czynnik w gospodarce. Perspektywa personalistyczna”;
  7. Dr Iwona Warchoł, „Nowe zasady w Prawie Zamówień Publicznych jako postulowany model realizacji wyzwań rozwoju gospodarczego państwa”;
  8. Dr Beata Wieczerzyńska;
  9. Ks. dr Grzegorz Zieliński, „Dozwolone różnicowanie a dyskryminacja osób szczepionych i nieszczepionych na COVID-19 w zatrudnieniu”;
  10. Dr Monika Żuchowska-Grzywacz, „Chemizacja w rolnictwie jako przykład konfliktu interesów konsumenta i przedsiębiorcy rolnego”.

Serdeczne gratulacje dla Organizatorów konferencji, a także podziękowania za możliwość udziału i zabrania głosu w dyskusji nad konfliktami wartości w publicznym prawie gospodarczym.